Türkçe İngilizce Rusça
facebook twitter instagram
Dr Ömer Özkan

Fibrocell

Cildin güzelliğini, gençliğini, parlaklığını ve sıkılığını sağlayan yapıtaşı kollajendir. Bu güne kadar yaşlanma ile eksilen kollajen hep dışarıdan takviye edilmeye çalışılmıştır. Ama fibroblast kültürü (fibrocell) teknolojisi ile artık vücudun kendi kollajenini üretimesi direkt olarak sağlanabilmektedir.

Vücudumuzda kollajen sentezi yapan hücreler fibroblastlardır. Fibrocell tedavisi kişinin kendisinden alınan bir parça deriden fibroblast hücrelerin ayrılarak laboratuar ortamında çoğaltılmasına ve kişinin ihtiyaç olan bölgelerine enjeksiyon yöntemi ile eklenmesine verilen isimidir.

Uygulama için öncelikle kişiden bir doku parçası almak gereklidir. Bu parça genellikle kulak arkası gibi güneşin zararlı etkilerinden korunmuş bir yerden alınır. 3mm kadar bir parça yeterlidir. Lokal anestezi ile ofis şartlarında alınır. Bu parça hastadan alınan 60 cc kanla birlikte üretici firmaya teslim edilir. Laboratuara gönderilerek 4-6 haftalık üretim safhasına geçer. 1 mililitresinde 10 milyon fibroblast hücresi içeren yaklaşık 5 cc’lik bir sıvı hazırlanır ve 2-3 hafta aralıklarla 3 kez doktora teslim edilir.

Uygulama dolgu uygulamasına benzer şekildedir. Küçük, ince enjektörlerle yapılır. Etkinin görülmesi genellikle ikinci uygulamadan sonra başlar ve 1 yıla kadar artarak devam eder. Etkisi yaklaşık 5 sene kalıcıdır.

.Kullanım amaçları; yüz gençleştirme, kırışıklık tedavisi, leke tedavisi, kapanmayan yara tedavisi, yüze canlılık ve parlaklık kazandırılmasıdır.