Türkçe İngilizce Rusça
facebook twitter instagram
Dr Ömer Özkan

Dünya, Türkiye'ye hayran kaldı

1TIP dünyasının en gelişmiş ülkeleri olarak gösterilen ABD, İngiltere, Hollanda ve Almanya yüz nakli konusunda sınıfta kaldı. Ancak Türkiye, özellikle Prof. Dr. Ömer Özkan'ın olağanüstü başarılarıyla yüz nakli konusunda zirveyi yakaladı. 2 gün önce motosikletiyle kaza yapan ve dün beyin ölümü gerçekleşen 31 yaşındaki simitçi Muhittin Turan'ın organlarının ve yüzünün ailesi tarafından bağışlanmasının ardından Prof. Dr. Ömer Özkan, Medstar Antalya Hastanesi'ne gitti.

UYANINCA 23 YAŞ GENÇLEŞECEK
Özkan, yüzü almak için önceki gece 23.00'te ekibiyle operasyona başladı. 8 saatlik operasyonla Turan'ın tüm saçlı derisi, göz kapakları, alt ve üst çene, burun, dilin yarısı başarıyla alındı. Yüzü alan Özkan, saat 07.15 sıralarında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne ulaştı. Bu sırada Ömer Özkan'ın 9 aylık hamile eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan da 54 yaşındaki Salih Üslün'ün yüzünü nakil için hazırladı. 5 yıl önce av tüfeğiyle fareyi vurmak isterken yerden seken saçmaların yüzünü parçaladığı Üslün'ün yüzü de 5 saatlik operasyon ile hazırlandı. Yüz nakli ameliyatı saat 07.30 sıralarında başladı. Çok başarılı geçen ameliyat sonrasında bir açıklama yapan Prof. Dr. Özkan, "Başarılı bir operasyondu. Bugüne kadar yapılan en kapsamlı nakil oldu" dedi. Bu arada Üslün'ün, 23 yaş gençleşeceği belirtildi.

MÜTHİŞ BAŞARI
Türkiye'nin yüz nakli macerası 21 Ocak 2012 tarihinde başlamıştı. İlk şanslı isim Uğur Acar oldu. Diğer isimler şöyle: Hacettepe Üniversitesi-Cengiz Gül, Gazi Üniversitesi- Hatice Nergis, Akdeniz Üniversitesi-Turan Çolak. 5. yüz nakli ise 35 gün önce yine Akdeniz Üniversitesi'nde Recep Sert'e yapılmıştı. Türkiye, 6. yüz nakli ile Fransa'yı yakalamayı başardı...

foto-galeri